TARİH:  3 Kasım 2007

GAZETE/DERGİ: Birgün

İhtiyaç tek olsaydı 

Filmde 68 kuşağı kelimenin tam anlamıyla kendi kendini yok ediyor. Politikanın iki tarafı da birbirinden farksız diyor filmin kahramanları. 

Orijinal adı: Across The Universe Yönetmen: Julie Taymor Oyuncular: Jim Sturgess, Evan Rachel Wood, Joe Anderson, Dana Fuchs Türü: Romantik Ülke: ABD 

68 üzerine olabilecek en apolitik filmlerden biri ‘Across the Universe’. Film Beatles şarkıları etrafında şekillenen bir öyküye sahip. Şarkılar bildiğimiz ve sevdiğimiz şarkılar, film başlarda gençlik enerjisini de iyi yansıtıyor. (gerçi şu 50’lerin temiz-pak ve zengin Amerikalı gençlerinden de illallah geldi) Ama karakterler derinleşmiyor ve hikâye giderek sıkıcılaşıyor. 

Vietnam Savaşı’nda ölenler, kafayı yiyenler ve savaşa karşı çıkan gençlikten geriye kala kala ‘All You Need Is Love’ (Tek İhtiyacın Aşk) kalıyor. Bu arada filmde 68 kuşağı da kelimenin tam anlamıyla kendi kendini yok ediyor. (FBI baskısına filan gerek yok yani) Politikayla nafile uğraşmayın, zaten politikanın iki tarafı da birbirinden farksız diyor filmin kahramanları Jude ve Lucy. İyi de savaş varken, sevişilemiyor ki! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 -CuneytCebenoyan.com