Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Sinema Platformu

Cüneyt’i 3 Ağustos 2019’da saçma bir trafik kazasında kaybettik. Kazadan birkaç hafta önce Balat’ta Bütün Çocuklar Bizim Derneği’nin düzenlediği yaz okulunda çocuklara film göstermiş, onlarla film hakkında sohbet etmişti. Filmin sonunda da çocuklarla birlikte dans edip derneğin teşekkür belgesini gururla göğsünde tutarak fotoğraf çektirmişti. Çocuklarla kurduğu bu ilişki sürsün istedik ve Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Sinema Platformu’nu kurduk. Çok da güzel işlere başlamıştık ki korona geldi. Olsun, korona bitecek ve biz kaldığımız yerden devam edeceğiz. Yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı buradan izleyebilir, bize katılmak isterseniz  cebenoyanaysegul@gmail.com’a yazabilir, maddi destek vermek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz: https://fonzip.com/butuncocuklarbizim/cocuk-ve-sinema


Film Gösterimleri


Bu etkinliklerimizde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde belediyeye ait kültür merkezlerinde film gösterimleri organize ediyoruz. Bu etkinliklerimizin ilkini 5 Şubat 2020’de Sultanbeyli’de düzenledik. İBB Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde gösterdiğimiz Animasyon ustası Hayo Miyazaki’nin Küçük Denizkızı Ponyo adlı filme, ilçedeki sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı çocukların devam ettiği okullardan birinin 500 öğrencisini götürdük. Öğretmenlerinin bildirdiğine göre gelen çocukların yüzde 80’i hayatında ilk kez sinemaya gitmiş oldu. Her ay farklı bir ilçedeki bir kültür merkezinde yapacağımız gösterime çevredeki sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı çocukların devam ettiği okullardan öğrencilerin katılmalarını sağlayacağız. Bu amaçla çevredeki okul yönetimleriyle gerekli organizasyonu yapacağız. Çocukları otobüslerle okuldan alıp kültür merkezine götüreceğiz, Dünya sinemasının nitelikli filmleri arasından psikolog tarafından çocukların yaşına uygunluğu denetlenen bir filmi izlettireceğiz ve film bitiminde çocukları yine otobüslerle okullarına bırakacağız. Küçük salonlarda yapılacak gösterimlerin ardından çocuklarla film üzerine tartışmalar da yapmayı planlıyoruz.


Gezici gösterimler


Çocuklar için film gösterimlerini İstanbul dışına da taşımayı hedefliyoruz. Bunun için yaz mevsiminde içinde portatif bir sinema perdesi ve çocuklara uygun iskemlelerin olduğu bir araçla yurdun çeşitli bölgelerine gitmeyi ve okulların bahçelerinde film gösterimi yapmayı planlıyoruz. Bu projemiz için sponsor arayışımız sürmekte.


Nitelikli çocuk filmlerini Türkçeleştirmek


Dünyadan çocuk sinemasının nitelikli örneklerine Türkçe dublaj yaptırmak. Bu amaçla oluşturduğumuz ekibimiz Mart ayından itibaren konsolosluklarla temasa geçerek uygun filmleri belirleyecekler.


Animasyon ve sinema atölyeleri


Çocuklara yönelik animasyon ve sinema atölyeleri düzenlemek. Mart ayında başlayacağımız sinema atölyelerinde çocuklara bir film izleteceğiz, filmdeki sahneler üzerinden temel sinema kavramlarını anlatıp, çocuklarla kısa bir çekim yapacağız. İlkokul öğrencilerine yönelik bu atölyede bir uzmanın liderliğinde sinemaya meraklı genç gönüllülerle çalışacağız.
Animasyon atölyesinin ilkini ise 2020 yazında Ayvalık’ta Boğaziçi Üniversitesi tarafından düzenlenen yaz okulu kapsamında düzenlemek için hazırlıklara başladık.


Platformumuz bunun dışında ihtiyacı olan yetenekli sinema bölümü öğrencilerine burs vermeyi ve Türkiye’de çocuklara yönelik filmlerin ve çocuk hakkındaki filmlerin üretimine destek olmak için de çalışmalar yapmayı planlamakta.

CC_CSP_Sunum

© 2020 -CuneytCebenoyan.com