TARİH:  24 Şubat 2007

GAZETE/DERGİ: Birgün

Gittim, eğlendim, kaçtım 

Orijinal Adı: The Last King of Scotland Yönetmen: Kevin Macdonald Oyuncular: Forest Whitaker, James McAvoy, Kerry Washington Türü: Gerilim – Dram – Tarihi Ülke: İngiltere 

1971-79 arasında Uganda’yı yöneten İdi Amin Dada’nın kendisine verdiği unvanlardan birisi de ‘İskoçya Kralı’ymış. Uganda; Britanya emperyalizminin Afrika’da kurduğu ülkelerden biri. 

1962’de bağımsızlığını kazanmış olsa da bu bağımsızlık çok büyük anlamlar taşımıyor. Sonuçta Britanya Krallığı’nın sözü geçiyor ve iktidarda kimin olacağını büyük ölçüde onlar belirliyor. 

İdi Amin de İngiliz ordusunda görev almış bir Ugandalı. Filmde, İngilizlere hizmet ederken kendi ağzından nasıl ayak işlerine koşturulduğunu anlatıyor. Sonra bu yetim çocuğun, Obote’yi devirip iktidara geçmesinde de İngilizler rol oynuyor. 

Ama İdi Amin kendisine biçilen rolün dışına taşıyor. Kendi halkı için acımasız bir diktatöre dönüşürken, kendisini tanımlarken her nedense ‘international community’ yani uluslararası cemaat tanımını kullanan Batı’nın çıkarlarını da dikkate almamaya başlıyor. 

Amin mesela, Filistin Kurtuluş Örgütü’nü destekliyor (tabii ki uluslar arası cemaatin bir parçası değil Filistin’in temsilcileri). Uganda tarihini doğru dürüst bilmeden ahkâm kesmek istemem ama öyle gözüküyor ki Amin’in canavarlıklarından çok, bu yönü Batı’nın canını sıkıyor. 

Film bize bildik bir kalıp içinde anlatılıyor. Batılı maceraperest, 3. dünya ülkesine gider, iyi vakit geçirir, derken işler sarpa sarar ve kapağı nasıl uygarlığa yani Batı’ya atacağını kara kara düşünmeye başlar. Bizim derdimiz de o Batılı maceracının kurtuluşuyla sınırlı kalır. Bu çoğu zaman ırkçı kalıbı biz en çok ‘Midnight Express’ filminden biliriz. 

Taze doktor Garrigan, baba ocağında sıkılınca dünya üzerinde gözü kapalı bir yere parmak basar. İlk çıkan seçenek olan Kanada’yı beğenmez ve ikinci seçenek olan Uganda’da karar kılar. Garrigan Uganda hakkında ne bir şey bilir ne de merak eder. 

Ama tesadüfler sonucunda idi Amin’le tanışır ve çocuksu sevimliliğiyle onun şahsi doktoru ve giderek danışmanı olur. Sonrası yukarıda anlattığım gibi. İdi Amin rolünde Forest Whitaker bir eleştirmenin dediği gibi Ayı Yogi tarzında bir kompozisyon çiziyor ama yine de Oscar’ı alacağına kesin gözüyle bakılıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 -CuneytCebenoyan.com