TARİH:  13 Ekim 2007

GAZETE/DERGİ: Birgün

Geçmiş zaman olur ki! 

Orijinal Adı: Evening Yönetmen: Lajos Koltai Oyuncular: Claire Danes, Toni Collette, Patrick Wilson Türü: Dram Ülke: ABD 

Günbatımı’nın en büyuk Özelligi müthiş bir kadın oyuncu kadrosuna sahip olması: Yaşlı kuşaktan Vanessa Redgrave, Meryl Streep, Glenn Close; orta yaşlı kuşaktan Natasha Richardson, Toni Collette ve genç kuşaktan Claire Danes ve Mamie Gummer (Meryl Streep’in kızı) filmin kadrosunda yer alıyor. Hiçbir şey için değilse bile sırf bu oyuncuları seyretmek için sinemaya gidilebilir. Gerçi ne film ne de filmdeki karakterlerin herhangi biri derin bir iz bırakacak gibi değil ama olsun. 

Film iki ayrı zaman diliminde geçiyor. Şimdiki zamanda yaşlı Ann (Redgrave) ölüm döşeğinde hayatının önemli bir dönemini hatırlıyor. Kızları Nina ve Connie ise ona eşlik edip, sayıklamalarından anlam çıkartmaya çalışıyorlar. Bir yandan da birbirleriyle didişiyorlar. Diğer zaman diliminde ise genç Ann’in (Danes) dünyasını sarsan iki günü izliyoruz. Ann en yakın arkadaşı Lila’nın (Gunner) düğününe gelir. Düğün Lila’nın ailesinin muhteşem malikanesinde yapılacaktır. Lila’nın erkek kardeşi Buddy (Hugh Dancy) ise kardeşinin başka birini, Harris adlı doktoru sevdiğini düşünmekte ve bu evliliğe karşı çıkmaktadır. Buddy ise herkese aşıktır. Ann’e, Harris’e ve galiba kızkardeşi Lila’ya. 

En büyük ödül, Mamie Gunner 
Ann, Lila’yla rekabet halindedir. Derhal Lila’nın aşık olduğu Harris’e abayı yakar ve adamı tavlar. Bir yandan da Lila’nın evlenmesini önlemeye çalışır. Karmaşık cinsel kimliğiyle fazla yaşamayacağı belli olan Buddy’nin de hayatının kaymasında rol oynar. Bakmayın böyle anlattığıma, bu benim yorumum, film olayları bu şekilde anlatmıyor. Ama asıl mesele Lila ile Ann arasında bence, Harris filan figüran. Ann aralarında ciddi bir sınıfsal fark olan Lila’yı fena halde kıskanıyor ve onu seven herkesi bir şekilde elinden alıyor ya da almaya çalışıyor. 

Sonuçta bütün bunların sufli şeyler olduuğnu söyleyerek filmin güzel bir özetini yapmak yaşlı Lila’ya (Streep) düşüyor. Günbatımı fazla bir şey ummadan gidilebilecek bir film. Streep’in kız Mamie Gunner’ı keşfetmek de en büyük ödülü. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 -CuneytCebenoyan.com