TARİH:  26 Nisan 2014

GAZETE/DERGİ: Birgün

Aşka Fransız kalmak 

Orijinal adı: Casse-tête chinois Yönetmen: Cédric Klapisch Oyuncular: Romain Duris, Audrey Tautou, Cécile de France Ülke: Fransa

Fransızlar için romantik komedi yapmak filmin adı gibi cevabını bilemedikleri bir bilmece Türün kuralları belli, neden beceremezler anlamıyorum. Bir defa yakışıklı erkekleri sevmez Fransız heterosekstelleri. Yakışıklı Fransız erkeği görmek istiyorsanız, gay’lere dair bir aşkı anlatan “Göldeki Yabancı” gibi filmlere gideceksiniz. Tiplerde iş yoksa romantik komediyi neden seyredeceksiniz ki? Bu filmdeki kahramanımız Romain Duris cok sıradan bir tip. Peki kimle romans yaşıyor bu sıradan tip? Valla görünüşe göre kimseyle ama filmin sonunda “Aa, bunlar meğerse filmimizin çiftiymiş diyoruz. Ama aslında film bir Fransız’ın New York’a duyduğu hayranlığı anlatıyor. Aşk maşk hikaye. Herhalde filmin yönetmeni yeşil kart başvurusunda bulunmuş ve bu filmi de cv’sine ekleyecek.

Yine de konudan söz etmek gerekir, bir Fransız yazar karısı tarafından terk edilir. Karısı iki çocuğunu da alıp, New York’ta zengin bir Amerikalı’yla yaşamaya başlar. Yazarımız da çocuklarından ayrı kalmaya dayanamayıp peşlerinden gider. Orada kalabilmek için anlaşmalı bir evlilik yapar. Bu arada lezbiyen bir arkadaşı yazarın spermleriyle bir çocuk yapar. Hayat biraz daha karışır. Bu arada eski bir sevgilisi de New York’a gelir, mercimeği fırına verirler. Cecile de France, Audrey Tautou ve Kelly Reilly gibi iyi ve güzel kadın oyuncular var ama filmin asıl aşkı New York olduğundan hiçbirinin hakkı verilmiyor. Hoş, New York’tan da pek bir şey anladığımız söylenemez. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 -CuneytCebenoyan.com