TARİH:  2 Aralık 2005

GAZETE/DERGİ: Birgün

İki eski arkadaşın rekabeti  

Orijinal Adı: 36 Quai des Orfèvres Yönetmen: Danny Boyle Oyuncular: Daniel Auteuil, Gérard Depardieu, André Dussollier, Roschdy Zem Türü: Polisiye-Dram Ülke: Fransa 

Léo Vrinks, işine saplantı derecesinde bağlı bir polis şefidir. Çok sevdiği ailesine söyleyemese de, suçluları adalete teslim etmek için her türlü riski almakta, hayatını sık sık tehlikeye atmaktadır. Eskiden Léo’nun yakın arkadaşı olan Denis Klein da, polis teşkilatının başka bir departmanının başındadır. Aralarında bir kadın meselesi yüzünden soğukluk olan bu iki polis, şeflerinin terfi etmesiyle mesleki anlamda da rakip olurlar. İkisi de, Paris’in büyük suç şebekelerinden birini çökertmek için kendi yöntemlerini kullanacaklardır. 

Adaletin Merkezi, daha önce Gangsters (2002) adlı bir başka suç filmi çeken, polislikten önce oyunculuğa sonra da yönetmenliğe geçmiş yapmış olan Olivier Marchal’ın imzasını taşıyor. Filmin 50’li ve 60’lı yıllarda Fransız sinemasında yaygın olarak görülen polisiye-gerilim geleneğine bir saygı duruş niteliğinde olduğu söyleniyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 -CuneytCebenoyan.com