TARİH:  Mart 2008
GAZETE/DERGİ: Birgün

Kimsenin sevmediği ayyaş bir serseri olarak süper kahraman fikri hoş ama filmi başarılı olarak tanımlamak da imkânsız…

 Hancock garip bir süper kahramanı anlatıyor. Hancock’ı (Will Smith) ilk gördüğümüzde onu hiçbir şeyi umursamayan ayyaş bir evsiz sanıyoruz. Ama sürpriz bir şekilde havalandığında süper bir kahraman özellikleri de taşıdığını ve kötüleri yakaladığını görüyoruz. Onun hakkında sokaktaki insanların genel kanısı ‘asshole’un teki yani pisliğin, puştun teki olduğu. ‘Asshole’ hatta neredeyse lakabı olmuş ‘Hancock’un. Kibar bir çeviriyle ‘asshole’un tam karşılığı ise ‘kıç deliği’ demek. Hancock’a böyle denilmesinin nedeni diğer sevimsiz özelliklerinin yanı sıra kötülere karşı savaşırken sağı solu kırp dökmesi, pasaklı ve çok masraflı iş çıkarması.

BU TEMA ÇOK İŞLENDİ
Kimsenin sevmediği ayyaş bir serseri olarak süper-kahraman fikri hoş ama filmi başarılı olarak tanımlamak da imkânsız. Ya aşk gibi insani duygular yaşayıp ölümlü biri olmak ya da bu duygulardan uzak kalıp tanrısal olmak gibi çok işlenmiş bir teması var filmin. Ama bu temanın pek de ağırlığını hissettirdiğini söylemek mümkün değil.

Hancock’ın modern muaşeret kurallarını öğrenmesi ve bunları uygulamaya çalışırken yaşadıkları, bazen gerçekten çok komik ve filmin en başarılı bölümleri.

11 EYLÜL SONRASI ‘KÖTÜ FRANSIZ’LAR
Ama film neden kıça bu kadar takık? Hancock kötüleri birinin kafasını başkasının kıçına sokmakla, hatta başkasının kıçı kalmamışsa kendi kıçına sokmakla tehdit ediyor. Kimi cezalandırıyor olacak bu durumda? Kimsenin kafasını kendi kıçına sokmasa da birisinin kafasını hakikaten de birinin kıçına sokuyor Hancock, filmin bir sahnesinde. Komik değil, sevimsiz. Hancock’ın eşcinsellikle ilgili takıntılı olduğunu da görüyoruz ileride. Klasik dar deri giysili çizgi roman süper kahramanlarının hepsini ‘homo’ olarak nitelendiriyor. Belki herkes kendisine ‘asshole’ dediği için her şey ona aynı şeyleri çağrıştırıyordur. Birkaç sürpriz viraj alan ve sonuçta pek de toparlayamayan bu filmden aklımızda en çok bu takıntı kaldıysa, sonucun çok da hoş kokmadığını söylemek zorundayız. Charlize Theron’un da filmde oynadığını ama genel kanının aksine etkileyici bulmadığımı da belirteyim. Bir de şunu: Fransa Irak işgaline karşı çıkan eski Fransa değil ama 11 Eylül sonrası moda olan kötü Fransız tipleri hâlâ Hollywood’un mönüsünde kendine yer bulabiliyor. Bazı şeyleri geç idrak eden bir yazar kadrosu var galiba filmin.

 Hancock Yönetmen: Peter Berg Oyuncular: Will Smith, Charlize Theron, Jason Bateman, Jae Head, Eddie Marsan, David Mattey, Hayley Marie Norman Türü: Aksiyon, Komedi, Dram Ülke: ABD Süre: 116 dakika

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 -CuneytCebenoyan.com