TARİH:  16 Haziran 2007

GAZETE/DERGİ: Birgün

Paris’te kan var 

Orijinal Adı: Truands Yönetmen: Frédéric Schoendoerffer Oyuncular: Benoît Magimel, Philippe Ca ubère Türü: Suç Ülke: Fransa 

‘Suç İmparatorluğu’nun bir öyküsü var mı diye düşündüm filmi izledikten sonra. Ya da filmdeki karakterlerin hatırlanabilecek yanları. Galiba yoktu. 

Gayrı meşru dünyanın ‘iş adamları’ ayakta kalabilmek, rakiplerini ekarte edebilmek, para kazanmak ya da sadece yaşayabilmek için son derece sert, son derece vahşice bir hayat sürüyorlar. 

İzlenmesi zor şiddet sahneleri filmde gırla gidiyor. Kimse kimseye güvenemiyor, herkes herkesi aldatıyor. Bunlar ‘aşk kenti’ Paris’te yaşanıyor. 

Mafya filminde tek polis yok 

Medeniyet ölmüş de haberimiz yok. Fransa’dan bu kadar şiddet yoğun bir film çıkmamıştı uzun zamandır. Mafyanın da aslında bir tür iş dünyası olduğu düşünülürse film ilginçleşiyor. Bu da modern kapitalist dünyanın bir parçası ve her yerde var. 

Filmin anlaşılmaz bir yanı da neredeyse hiç polis içermemesi. Sokaklarda kan gövdeyi götürüyor ama polis neredeyse hiç devreye girmiyor. Bir mafya filmi için garip. Suç İmparatorluğu izlenmesi zor bir film. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 -CuneytCebenoyan.com