….

TARİH:  7 Mayıs 2011
GAZETE/DERGİ: Birgün

Suçlu Kim?’in orijinal adı  “Henry’nin Suçu” anlamına geliyor. Ve Henry’nin asıl suçu da sanki, Henry’nin kendisine ait bir rüyası olmaması ve akıntının onu götürdüğü yere gitmesi. Film boyunca Henry’nin bir rüyası olup olmadığı meselesi gündeme geliyor zaten.

Nick Cave’in “Henry’nin Rüyası” adlı albümüyle filmin bir akrabalığı var mı sorusunun cevabını bir miktar aradıysam da bulamadım. Olabilir, olmayabilir de.

Bir aşk ve soygun filmi olmakla birlikte ‘Suçlu Kim?’ büyüme ve yeni bir hayata başlayabilmeye dair bir film. Henry, dünyaya düşmüş bir adam gibi yaşar, otobanda gişe memurluğu yapar (aynı hafta bu mesleğe dair iki filmin vizyona girmesi çok ama çok garip) ve karısıyla vaziyeti idare ederken başına ummadığı bir iş gelir. Liseden tanıdığı birileri onu meşum planlarına alet ederler ve Henry banka soygunculuğundan hapse girer. Çıkınca da kaderin kendisine çizdiği bu rolü oynamaya karar verir. Fakat tiyatro oyuncusu July ile tanışır. July Anton Çehov’un ‘Vişne Bahçesi’ adlı oyununda oynamaktadır. Oyun geçmişle vedalaşıp yeni bir hayat başlayabilmekle ilgilidir. Oyunun kahramanı çocukluk anılarıyla yüklü vişne bahçesini satmak zorundadır.

KENDİ KADERİNİ KENDİ TAYİN EDECEK

Henry de sonunda bankayı soyar ama kaderin kendisini getirdiği bu noktaya iradi bir kılıç darbesi indirmeye karar verecek, dünyaya düşen adam olmaktan çıkıp, kendi kaderini kendi tayin etmeye çalışmaya başlayacaktır.

Filmin temposu bazen düşse de bu büyük sorun teşkil etmiyor. Bu zamana ait olmayan bir hali var ‘Suçlu Kim?’in. Daha çok Çehov dönemine ait gibi duruyor. Be hem çok hoş hem de garip. Vera Farmiga feleğin çemberinden geçmiş, egosu şişkin ama aynı zamanda da hassas ve sevecen tiyatro oyucusu rolünde çok başarılı. Film sırf onun için izlenir. Keanu Reeves de “orada olmayan adam” rolleri için en uygun aktör zaten. Hayır, ‘Suçlu Kim?’ bir başyapıt filan değil ama iyi ki var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 -CuneytCebenoyan.com