TARİH:  1 Eylül 2006

GAZETE/DERGİ: Birgün

Garp cephesinde asayiş berkemal 

Orijinal Adı: The Sentinel Yönetmen: Clark Johnson Oyuncular: Michael Douglas, Kiefer Sutherland, Martin Donovan Türü: Gerilim, macera Ülke: ABD 

Hollywood’dan bir propaganda filmi daha. 200 yıllık başkanlık kurumunu tehlikeye atacağına ölmeye hazır başkanlar, 140 yıllık tarihinde içinden tek bir hain bile çıkmamış istihbarat teşkilatları… Bir gençlik hatası sonucunda paçasını KGB’ye kaptırmış olan “hain” ajanın bile aslında son derece onurlu biri oluşu… Ama elbette başkanlar, eşleri ve ajanlar da insan, hele aşk söz konusuysa. Dolayısıyla first lady’ler eşlerini aldatabilir, süper ajanlar korumakla yükümlü oldukları başkanlarının eşleriyle yatabilirler. Bireyler hatalar yapabilir ama kurumlar dimdik ayaktadır. 

Son yıllarda başkanların ya da CIA’nin yetkinliği konusunda kafalarda şüpheler uyanmışsa da, telaşa mahal yoktur. Beyaz Saray’daki kadınların mutsuzluğu dışında aksayan bir şey yok Batı Cephesi’nde, gönlümüzü ferah tutabiliriz. 

Gerçek hayatında da cinsel dürtülerini bastırmakta zorlandığını ve bu konuda tedavi gördüğünü bildiğimiz Michael Douglas, başkanın karısıyla yatan CIA ajanı Pete Garrison’ı oynuyor. Kiefer Sutherland ise zaten “24”e birçok açıdan benzeyen “Fedai”de David Breckinridge adlı “24”ün Bauer’inin benzeri başka bir ajanı canlandırıyor. Breckinridge, Garrison’un karısıyla yattığından şüpheleniyor her nedense. Rolü Michael Douglas oynadığı için olsa gerek. Oysa Garrison’ın aklı fikri First Lady Sarah Ballentine’da (Kim Basinger). 

Bilmemnere-istanlı birileri de belirsiz bir nedenden dolayı Amerikan Başkanını öldürmek niyetindedirler. CIA içinden de bir köstebekleri vardır. Garrison’ın Bayan Başkanla yatıyor oluşu, köstebek olduğu şüphesine neden olur. Sonrası kaçma kovalamacadan ibaret. Bir de 60 yaşını aşmış birinin (Douglas 44 doğumlu) bu kadar fiziksel güç gerektiren bir görevde nasıl durduğu sorusu film boyunca akılları kurcalar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 -CuneytCebenoyan.com