TARİH:  13 Aralık 2008
GAZETE/DERGİ: Birgün

Filmin ne demek istediği çok anlaşılmıyor. “İnsanlık, çevreni temiz tut” gibi bir şey söylese de ‘insanlık’ hiçbir zaman özne olmadığından seslenmenin bir manası yok…

Mesaj kaygılı bir film ‘Dünyanın Durduğu Gün’. Ama kime mesaj vermeye çalıştığı, ne dediği çok da anlaşılamıyor. “İnsanlık, çevreni temiz tut” gibi bir şey söylüyor galiba film. Bir defa ‘insanlık’ diye bir özne hiçbir zaman olmadı, dolayısıyla ‘insanlık’a seslenmenin hiçbir manası yok. Çevreyi insanlık kirletmiyor ki! Sanayinin sahibi insanlık değil ki!

Kâr maksimizasyonu hesabı içinde doğayı hiçe sayanlar işçi sınıfı mensupları değil, örneğin. Karadeniz Otoyolu’nun deniz kıyısına yapılmasına karar verenler ve böylece daha pahalı ve müteahhitler için daha kârlı olmasını sağlayanlar, o inşaatta çalışan işçiler değil. Nükleer santralların yapımına ‘insanlık’ karar vermiyor! ‘İnsanlık’ı devasa çevre sorunlarından sorumlu tutmak, bir sistem sorununu gözden kaçırmaya çalışmakla eş anlamlı. Daha fazla kâr için kapitalist sistemin içinde birbirleriyle rekabet etmek zorunda olan irili ufaklı şirketler çevrenin katilleri. Oysa film McDonalds gibi bir dünya devinin reklamını da yapmaktan imtina etmiyor.

KEANU Reeves, BİLDİĞİNİZ KÜTÜK ADAM

Film bu mesajını verirken keyifli bir macera da sunmuyor izleyiciye. 1951 yapımı aynı adlı filmin bir yeniden yapımı karşımızdaki ürün. İlkini hatırladığım için mi acaba hiç heyecanlanmadım diye şüpheye düştüğüm oldu ama galiba başkaları da aynı kanıda.

Konu şöyle: Birgün Dünya’ya bir uzay gemisi iner. İçinden Klaatu diye bir yaratık çıkar. Amerikan ordusu Klaatu’yu derhal vurur. Ama Klaatu ölmez, Keanu Reeves’e dönüşür. Derdi, dünyayı ‘insanlık’tan kurtarmaktır Klaatu’nun. ‘İnsanlık’ın iflah olmayacağına ve evren için çok değerli bir gezegeni yok edeceğine hükmetmiştir çünkü, Klaatu. Ama bir anneyle çocuğu arasındaki sevgiye daha önce hiç şahit olmamıştır uzaylı kahraman. İnsanlığı yok etmeden önce bu kadar basit bir gözlemi dahi yapmamıştır üstün bir uygarlıktan gelen uzaylımız. Bu filmde en beğendiğim kadınlardan Jennifer Connelly’nin oynadığına inanamıyorum çünkü yazıya oturmadan önce baş kadın oyuncunun kim olduğunu hatırlayamadım uzun süre. O kadar az iz bırakıyor yani. Reeves ise bildiğimiz, kütük-adam rollerinden birinde yine. Kısacası bu filme harcanan kaynaklar keşke çevre için harcansaydı diyesi geliyor insanın. Hem gereksiz bir görüntü kirliliğinden de kurtulmuş olurduk. 

 

12.12.08 Dünyanın Durduğu Gün

Orijinal Adı: The Day the Earth Stood Stil Yönetmen: Scott Derrickson Oyuncular: Keanu Reeves, Jennifer Connelly, Jon Hamm, John Cleese, Kathy Bates Türü: Dram Yapım Yılı: 2008

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 -CuneytCebenoyan.com