TARİH:  Eylül 2007
GAZETE/DERGİ: 
Birgün

Son zamanlarda illüzyonistler sinemada epey revaçta. ‘The Prestige’ (Prestij), ‘The Illusionist’ (Sihirbaz) ve ‘Hokkabaz’dan sonra şimdi de bir zamanların ünlü illüzyonisti Harry Houdini üzerine bir film karşımızda. Filmi ‘Muhteşem Kariyerim’le yaptığı çıkışı aynı güçte filmlerle sürdüremeyen Gillian Armstrong yönetmiş. ‘Memento’dan (Akıl Defteri) tanıdığımız Guy Pearce, Houdini’yi canlandırmış. Fakat filmin gerçek Houdini’yle pek bir alakası yok. Yani filmde anlatılan olaylar tamamen kurgusal. Hatta bununla da kalmıyor, gerçek Houdini’nin kemiklerini sızlatacak bir ‘ruhu’ var filmin, hem mecazi hem de gerçek anlamıyla.

Filmdeki Houdini gerçekte de olduğu gibi materyalist, bilime inanan biri olarak tanımlanıyor başta. Karşısında ise ruhlarla ilişki kurduğu iddiasıyla hayatını kazanan Mary adlı dul bir kadın (Catherine Zeta Jones) var. Mary’nin 10 yaşlarındaki kızı annesinin sahne hayatındaki yardımcısı aynı zamanda. Houdini, annesinin ölüm anında söylediği sözleri tekrarlayabilecek olanlara büyük bir para ödülü vaat ediyor. Mary bu parayı kapmak istiyor. Ama gerçek şu ki Houdini’nin annesinin ölüm anında ne söylediğini kimse bilmiyor çünkü kadıncağız ölürken oğlu iş gezisinde. Yani Houdini’nin asıl derdi metafizik saçmalıkları ifşa etmek. Oysa yönetmenin derdi, bilime inanan Houdini’yi tuş etmek. Bunu da gerçekle alakasız bir öyküyle yapıyor.

Yönetmen bir basın toplantısında, Houdini’nin hayatını ve mirasını neden çarpıttığı sorusuna, filmin Houdini’yle değil ‘aşkın ebedi hakikati’yle ilgili olduğunu söylemiş. Şu ebediyet meraklıları yok mu! Burunlarının ucundakini göremeyip, gözlerini sonsuzluğa dikiyorlar ama sonuçta hiçbir şeyi göremiyorlar.

Film bir aşk hikâyesi olarak da işlemiyor. Filmin orijinal adı olan ‘Ölüme Meydan Okuyan Eylemler’in niye ‘Öldüren Cazibe’ olduğunu bilemiyoruz. Çünkü filmde kimse cazibeden ölmüyor.

 Öldüren Cazibe Orijinal Adı: Death Defying Acts Yönetmen: Tony Grisoni Oyuncular: Catherine Zeta-Jones, Guy Pearce, Timothy Spall, Saoirse Ronan Türü: Dram, Romantik Ülke: İngiltere, Avustralya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 -CuneytCebenoyan.com